RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 1
Matapelajaran : Matematik
Kelas : 1 Pintar
Tarikh : 6 April 2011
Masa : 9.00 – 9.30 pagi ( 30 minit )
Bilangan murid : 32 orang
Bidang pelajaran : Nombor 1 hingga 10
Objektif Pembelajaran : Menyatakan kuantiti secara intuitif
Hasil Pembelajaran : Di akhir sessi pembelajaran ini, murid dapat :
A. Menguasai isi kandungan
- Menyatakan kuantiti melalui perbandingan banyak atau sedikit , sama banyak atau tidak sama banyak dan lebih atau kurang secara;
a) Kumpulan yang mempunyai banyak dan sedikit objek
B. Membina kemahiran saintifik , berfikir dan strategi berfikir
- Membanding nombor banyak dan sedikit
C. Mengamalkan sikap saintifik dan nilai murni
- Melibatkan diri secara aktif dalam aktiviti pembelajaran
- Kerjasama dalam kumpulan
Konsep : Jumlah banyak dan jumlah sedikit
Bahan , peralatan dan bahan sumber :
· buah oren ( kumpulan banyak dan kumpulan sedikit )
· kad kecil ( berwarna merah dan berwarna kuning )
· murid
· Kad gambar
· lembaran kerja
Pengetahuan sedia ada murid : Murid telah dapat mengetahui maksud banyak dan sedikit.
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Fasa
|
Isi kandungan
|
Aktviti guru
|
Aktiviti murid
|
Nota
|
Permulaan/
Mencungkil idea
( 5 minit)
|
Nombor 1 hingga 10
Perbandingan kumpulan banyak dan sedikit
a)Lihat kumpulan ini, buah oren mana yang lebih banyak?
b)Tunjukkan kumpulan
buah oren yang lebih sedikit?
|
a)Guru menunjukkan dua kumpulan buah oren.
b)Guru meminta murid membuat perbandingan jumlah buah oren.
|
Murid memberi respon .
|
Strategi/Teknik:
Penyoalan seluruh kelas menggunakan buah oren yang sebenar.
|
Menstruktur/
Menstruktur semula
(10 minit)
|
Nombor 1 hingga 10.
Perbandingan kumpulan banyak dan sedikit.
a)Kumpulan mana yang
banyak ?
b)Mengapa ?
c)Kumpulan mana yang
sedikit?
d)Mengapa ?
|
a)Guru mengukuhkan kemahiran murid.
a)Murid diminta duduk dalam kumpulan 4 orang satu kumpulan.
b)Murid diminta membuat aktiviti dengan membuat pemerhatian terhadap sejumlah kad kecil berwarna merah dan berwarna kuning
c)Guru bersoal jawab dengan murid
|
a) Murid membuat aktiviti dalam kumpulan.
b)Murid membuat pemerhatian , mengasingkan kad kecil berwarna merah dan berwarna kuning, serta menjawab soalan guru
|
Strategi /Teknik:
Pemerhatian , soaljawab, demonstrasi oleh murid.
Kaedah : kumpulan
Sumber pengajaran :
Kad-kad kecil berwarna merah dan bewarna kuning.
|
Aplikasi
Idea
( 10 minit)
|
Perbandingan jumlah banyak dan sedikit antara murid lelaki dan perempuan dalam satu barisan.
a)Barisan mana yang mempunyai bilangan murid yang ramai ?
b)Mengapa ?
|
a)Murid dikehendaki membuat 2 barisan.
1 barisan murid lelaki
1 barisan murid perempuan.
b)Guru bersoal jawab dengan murid.
|
Murid menyelesaikan masalah secara
individu dan
kumpulan
|
Strategi / Teknik:
Inkuiri penemuan, penyoalan
Kaedah : Kumpulan
Sumber pengajaran :
Murid.
|
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Fasa
|
Isi kandungan
|
Aktiviti guru
|
Aktiviti murid
|
Nota
|
Refleksi
Penutup
( 5 minit)
|
Perbandingan banyak dan sedikit melalui gambarajah dan lembaran
kerja.
a)Antara bentuk -bentuk yang dilihat yang manakah banyak? dan manakah lebih sedikit ?
b)Bandingkan bentuk –bentuk itu dengan mewarnakan bentuk yang paling banyak dengan bewarna merah dan bentuk yang paling sedikit
bewarna biru.
|
a)Taksir kefahaman murid dengan meminta murid membanding banyak dan sedikit melalui kad gambar.
b)Aktiviti dilakukan dalam kumpulan dan berkonsepkan kuiz.
c)Guru membuat kesimpulan dan mengedarkan lembaran
kerja kepada murid.
|
Murid menjawab
Soalan guru secara rawak.
|
Penyoalan seluruh kelas dan penerangan;
Sumber pengajaran :
Kad gambar,
Lembaran kerja
|