BannerFans.com

Thursday 17 November 2011

RPH MAKRO PENGAJARAN MATEMATIK TAHUN 1


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 1

Matapelajaran : Matematik

Kelas : 1 Pintar

Tarikh : 6 April 2011

Masa : 9.00 – 9.30 pagi ( 30 minit )

Bilangan murid : 32 orang

Bidang pelajaran : Nombor  1 hingga 10

Objektif Pembelajaran : Menyatakan kuantiti secara intuitif

Hasil Pembelajaran : Di akhir sessi pembelajaran ini, murid dapat :
A.    Menguasai isi kandungan
-          Menyatakan kuantiti melalui perbandingan banyak atau sedikit , sama banyak atau tidak sama banyak dan lebih atau kurang secara;
a)      Kumpulan yang mempunyai banyak dan sedikit objek

B.     Membina kemahiran saintifik , berfikir dan strategi berfikir
-          Membanding nombor banyak dan sedikit

C.     Mengamalkan sikap saintifik dan nilai murni
-          Melibatkan diri secara aktif dalam aktiviti pembelajaran
-          Kerjasama dalam kumpulan
Konsep : Jumlah banyak dan jumlah sedikit
Bahan , peralatan dan bahan sumber :
·         buah oren ( kumpulan banyak dan kumpulan sedikit )
·         kad kecil ( berwarna merah  dan berwarna kuning )
·         murid
·         Kad gambar
·         lembaran kerja
Pengetahuan sedia ada murid :  Murid telah dapat mengetahui maksud banyak dan sedikit.

                                                        Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Fasa
Isi kandungan

Aktviti guru
Aktiviti murid
Nota
Permulaan/
Mencungkil idea
( 5 minit)

Nombor 1 hingga 10
Perbandingan kumpulan banyak dan sedikit

a)Lihat kumpulan ini, buah oren mana yang lebih banyak?

b)Tunjukkan kumpulan
buah oren yang lebih sedikit?

a)Guru menunjukkan dua kumpulan buah oren.


b)Guru meminta murid membuat perbandingan jumlah buah oren.

Murid memberi respon .

Strategi/Teknik:
Penyoalan seluruh kelas menggunakan buah oren yang sebenar.

Menstruktur/
Menstruktur semula
(10 minit)

Nombor 1 hingga 10.
Perbandingan kumpulan banyak dan sedikit.

a)Kumpulan mana yang
banyak ?

b)Mengapa ?

c)Kumpulan mana yang
   sedikit?

d)Mengapa ?

a)Guru mengukuhkan kemahiran murid.

a)Murid diminta duduk dalam kumpulan 4 orang satu kumpulan.

b)Murid diminta membuat aktiviti dengan membuat pemerhatian  terhadap sejumlah  kad kecil berwarna merah dan berwarna  kuning

c)Guru bersoal jawab dengan murid

a) Murid membuat aktiviti dalam kumpulan.

b)Murid membuat pemerhatian , mengasingkan kad kecil berwarna merah dan berwarna kuning, serta menjawab soalan guru


Strategi /Teknik:
Pemerhatian , soaljawab, demonstrasi oleh murid.

Kaedah : kumpulan

Sumber pengajaran :
Kad-kad  kecil  berwarna merah dan bewarna kuning.

Aplikasi
Idea
( 10 minit)

Perbandingan jumlah banyak dan sedikit antara murid lelaki  dan perempuan dalam satu barisan.

a)Barisan mana yang mempunyai bilangan murid yang ramai ?

b)Mengapa ?

a)Murid dikehendaki  membuat  2 barisan.
1 barisan murid lelaki
1 barisan murid perempuan.

b)Guru bersoal jawab dengan murid.

Murid menyelesaikan masalah secara
individu dan
kumpulan

Strategi / Teknik:
Inkuiri penemuan, penyoalan

Kaedah : Kumpulan

Sumber pengajaran :
Murid.


                                                Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran


Fasa

Isi kandungan




Aktiviti guru

Aktiviti murid

Nota

Refleksi
Penutup
( 5 minit)

Perbandingan banyak dan sedikit melalui gambarajah dan lembaran
kerja.

a)Antara bentuk -bentuk yang dilihat yang manakah banyak? dan manakah lebih sedikit ?

b)Bandingkan bentuk –bentuk  itu dengan mewarnakan bentuk yang paling banyak dengan bewarna merah dan bentuk yang paling sedikit
bewarna biru.



a)Taksir kefahaman murid dengan meminta murid membanding banyak dan sedikit melalui kad gambar.


b)Aktiviti dilakukan dalam   kumpulan dan berkonsepkan kuiz.

c)Guru membuat kesimpulan dan  mengedarkan lembaran
kerja kepada murid.

Murid menjawab
Soalan guru secara rawak.

Penyoalan  seluruh kelas dan penerangan;

Sumber pengajaran :
Kad gambar,
Lembaran kerja






No comments:

Post a Comment